História šípkarskeho športu

Pravek

História šípiek siaha až k dobe, kedy sa po našej zemi prehánali dnes už vyhynute zvieratá. Je vedeckým výskumom a vykopávkami dokázane, akým spôsobom naši predkovia lovili zvierata (mamuty, jelene) pomocou oštepov. S trochou fantázie môžme hovoriť o oštepoch ako o predchodcoch šípky. V podstate je rozdielna iba veľkosť, ale princip zostáva rovnaký.

Stredovek

Prvá zmienka o slove "Darts" (anglicky šípky) je z Oxfordskeho slovníku z roku 1314. Ďalšia zmienka o šípkach je z roku 1415, kde anglický lukostrelci pred víťazstvom na Francúzkom pod vedením Henricha V hrali vo vojenských táboroch nejaku formu šípiek.

Ďalšia zmienka o šípkach sa zachovala z roku 1620, keď sa loď Mayflower plavila z Anglicka do Ameriky s prvými usadlíkmi, kory na palube hrali hru nazývynú "Darts".
Najväčší rozvoj šípiek nastal v stredoveku, a to hlavne v Anglicku. Anglický lukostrelci vyrábali zo svojich dlhých klasických šípov asi 30 cm dlhé šípy, používane k ochrane alebo k prepadávaniu pocestných. Tieto šípy sa hádzali ako nože alebo sekery.

V zápätí sa začali používať v anglických krčmách. Tam sa zákaznici bavili súťažením v hádzaní týchto skrátenych šipov do klátu z brestového dreva alebo do dna od sudov z vína. Vysušením kláty praskali a tvorili sa na nich výseče (teraz čislovane segmenty). Šipky vznikli teda ako krčmová zábava. Z anglickych krčiem sa vplyvom kolonizácie dostali šipky do celeho sveta a stali sa tak jedným z najstarších športov.

Novovek

Číslovanie terča vymyslel v roku 1896 44.ročný tesár Brian Gamlin zo severoanglického mesta Bury. Skor ako si stihol svoj vynález patentovať zomrel v roku 1903. Ked neskôr časopis Dart World prišiel s výzvou aby čitatelia skúsili vymyslieť lepšie číslovanie, prišlo do redakci veľa návrhov, avšak žiadny nebol lepší než pôvodný Gamlinov model, ktory bol v sedemdesiatych rokoch uznaný ako oficialna norma. Údajne existuje až viac ako miliarda variant umiestnenia čísiel.

Patent na celokovove telíčko šipky si dala patentovat (pravdepodobne firma) Yorkshireman v roku 1906. V Anglicku sa viedol spor, či sú šipky umenie alebo náhoda. Podla vtedajších zákonov sa v krčmách nesmeli hrať hry náhody. Prvy kto bol postavený pred súd bol v roku Jim Garside, ktorý musel vysvetliť že vo svojich krčmách dovolil stávkovanie na náhodu - šipiek. Jim požiadal o pomoc miestneho šipkového šampióna Williama "Bigfoot" Anakina, ktory pred súdnym tribunalom predviehod hody na vopred ohlasene miesto a tym dokázal že šipkovy šport nieje vecou náhody. Súd následne Jima oslobodil spod obžaloby a povolil hrať šipky v krčmách po celom Anglicku.

V 19. storočí sa šípkový šport štandardizoval určili sa pevne rozmery a pravidla. V priebehu 20. storočia sa začínaju organizovať prvé pivovarske šípkové ligy a v roku 1927 začína prvý velký turnaj NEWS of the WORLD